Tietoa mainostajalle › Tietosuojaseloste ›

RUOKAKUSTANNUKSET LOS ANGELESISSA

by

Euroopan puolella käydessä jäin taas miettimään kuinka paljon halvempaa on ruokaostosten tekeminen on Atlantin toisella puolella. Vaikka monet tuotteet ovat halvempia täällä, esimerkiksi tietyt meikit ja vaatteet, niin perus ruokakaupassa käyminen on todella kallista.

Itse ostamme ruuat pääsääntöisesti Whole Foods ja Trader Joes-ruokakaupoista ja nopeasti laskettuna meillä menee kuukaudessa ruokaan noin (Tässä ei ole mukana perus vessapaperi, puhdistusaineet jne.) 1000-1400 dollaria. (Tässä ei ole mukana perus vessapaperi, puhdistusaineet jne.) Meillä syödään myös aina kun vain mahdollista, luomu-tai non-gmo-tuotteita mikä nostaa ruuan hintaa. Monelle on varmasti selvinnyt miten ruokamaailmaa toimii täällä aivan eri tavalla ja erityisesti lihat on hyvä aina ostaa non gmo:na. Emme myöskään syö juuri prosessoitua ruokaa tai eineksiä, vaan pyrimme valmistamaan kaiken itse. Täällä lisäaineet ovat aivan eri luokkaa kuin Euroopassa ja esimerkiksi monet väriaineet jotka ovat kiellettyjä Euroopan puolella on sallittu täällä. Meille ei myöskään mene rahaa esimerkiksi alkoholiin ja ajattelemme että panostamme mielummin hyvään ruokaan, sillä on tärkeää pitää huolta omasta kehosta. Mies myös treenaa keskimäärin 4-5 kertaa viikossa mikä lisää ruuan tarvetta kotona. Ostamme ruokaa myös enemmän sen mukaan mikä kuulostaa hyvälle ja rakastamme syödä hyvin. Esimerkiksi tänään ostin lampaankaretta ja vihanneksia illalliseksi.

Hintaesimerkkejä,

Luomukurkku 2$

luomujugurtti 1.60$

luomukermaviili 3.70$

Luomukananmunat 5-6$

Luomumaito laktoositon puoli gallonaa (1.89litraa) 5$

Luomuriisimurot 4.50$

10 Responses
  • Sade
    May 15, 2018

    Kolmen hengen perhe Suomessa, ruokaan meillä kuluu noin 120e viikossa.

    • Marika
      May 15, 2018

      Tuo on kyllä todella hyvä summa viikkoon, välillä on kyllä ikävä Suomen ruokakaupan hintoja 🙂

  • Minna
    May 15, 2018

    Olen itsekin miettinyt tuota ruoan hintaa, sillä poikakaverini täällä Suomessa päivittelee kun jotain poptartseja myydään Amerikka-hyllyssä ihan järkyttävällä hinnalla lähi-Cittarissa, mutta fakta on se, että se on just tuota prosessoitua einestä, joka Jenkeissä on halpaa. Kaikki hyvä on kallista, eikä se normaali ei-luomu Jenkeissä ole sama asia kuin Suomessa. Muistan kuinka ostin joskus jotain normitomaatteja Jenkeissä eivätkä ne menneet miksikään vaikka olivat viikkokaupalla jääkaapissa! Täälläkin tulisi toki kalliimmaksi, jos ostaisi kaiken luomuna, mutta jotenkin en ole vielä kokenut tarvetta siihen kuin joidenkin ruoka-aineiden kanssa. Meillä kahden hengen taloudessa menee ruokaan ehkä kaksi sataa viikossa jos ei syödä ulkona muulloin kuin lounasaikaan lounasravintolassa. Nykyään sitäkin tulee kyllä harrastettua vähän turhan usein, kun lähtee suoraan töistä jonnekin ja on napattava jotain matkalta. Pelkästään ruokakauppaan ilman lounaita menee ehkä se sata euroa per viikko.

    • Marika
      May 15, 2018

      Niin totta että Suomessa luomua ei tarvitse edes samalla tavalla miettiä kuin täällä, tuntuu että meidän luomu on sama kuin Suomen ihan perus tuotteet. Vihannekset ja hedelmät säilyvät ikuisuuden hyvinä kaapissa jos ostaa ei luomuna ja tuntuu jotenkin kammolta mitä kaikkea tästä ruuasta tulee omaan kehoon. Surullista on miten köyhimmillä alueilla nämä erot ruuassa näkyvät juuri ihmisten painossa ja terveydessä, sillä heillä ei ole edes mahdollisuutta ostaa hyvälaatuista ruokaa ja kaikki tämä prosessoitu ruoka on niin halpaa.

  • Katri
    May 15, 2018

    Saman jutun huomasin jenkkireissulla, ns “oikea ruoka” on todella kallista. Einekset ja mäkki yms roskaruoka oli paljon halvempia kuin euroopassa, mutta esim. juusto, maito, kokoliha, hedelmät ja vihannekset taas ihan hurjan kalliita. Me asutaan Hollannissa ja kahdelta ruokaan menee arviolta 500 euroa kuukaudessa. En juurikaan vertaile hintoja ja luomua suositaan mahdollisuuksien mukaan. Täällä ottaa eniten päähän se, että luomuvihannekset on pakattu melkein aina yksittäin ja muoviin, ja sen takia ostan mielummin ei-luomua jonka saa irtomyynnistä. Muoviroskaa tulee muutenkin niin paljon…

    • Marika
      May 15, 2018

      Kiva kuulla että muutkin ovat huomanneet tämän saman asian, se kunnon oikea ruoka maksaa täällä niin paljon enemmän ja juuri kaikki se prosessoitu ruoka niin paljon halvempaa. Miten tuossa ylempänä mainitsin niin surullista kun kaikilla ei ole mahdollisuutta kunnon terveelliseen ruokaan ja on niin paljon halvempaa ostaa paljon lisäaineita sisältäviä-tai hormonilihoja.
      Itse huomasin tämän ensimmäisiä kertoja tänne muuttaessa miten esimerkiksi jäätelö sai minulla aikaan allergisen reaktion, kun ostimme irtotiskistä perus Ride Aid-kaupasta, huulet turposivat ja tämä tapahtui muutaman eri kerran. Nykyään luemme pakkausselosteet kunnolla ja olemme todella tarkkoja mitä syömme.
      Ja tuo Hollannin pakkaustyyli on kyllä hullua, en ymmärrä miten muovia pitää olla noin paljon vihanneksissa.

  • Sanna
    May 16, 2018

    Hyvä postaus!

  • Aino K.
    May 17, 2018

    Kuulostaa aika lailla Norjan hintatasolta, paitsi että täällä ei sillä edes saa luomua, vaan ihan tavallinen ruoka maksaa niin paljon. :/

  • Noname
    May 18, 2018

    Totta joka sana! Ruoka on täällä todella kallista, erityisesti luomuruoka ja nongmo. Meillä ruokamenot (kotiin ostettu ruoka) eivät taida olla ihan noin suuret, vaikka ostamme luomua, ja yleensä parasta mitä kaupasta saa. Teen hyvin paljon itse, esim. leipää ja leivonnaisia emme osta koskaan, vaan teen itse. Joka päivä syödään kotiruokaa, joka on tehty tuoreista aineksista. Eineksiä emme osta, koska kotona tehty on aina parempaa. Katson kaupassa ruuan hintaa, ja vertailen hintoja, mutta ostopäätöksen teen maku- ja terveellisyysperustein. Meillä on hyviä ruokakauppoja lähialueilla; esim. Whole Foods, Trader Joe’s on myös, mutta siellä ei tule käytyä koskaan, koska on hyvä kauppa vieressä (Central Market), joka myy luomua, ja jossa on todella hyvät liha- ja kalatiskit. Lihaa ostamme harvoin, ja kalakin jää usein ostamatta säilyvyyden vuoksi. Arkena syömme leipää, puuroja, keittoja, kasvisruokaa, hedelmiä ja marjoja, ja luomubroileria. Olen huomannut, että ruokamenoissa voi säästää siten, että ei osta mitään “kaiken varalta”, vaan aina saman “kaavan” mukaan. Me kierrämme kaupankin tietyssä järjestyksessä, jolloin ei tarvitse joka hyllyn väliä ja joka osastoa kiertää. Itse saisin ruokakaupassa aikaa kulumaan vaikka kuinka paljon, mutta silloin saattaa ostoskärry täyttyä ei-niin-välttämättömistä tarvikkeista 😃.

  • Eekku.
    May 18, 2018

    Tottahan tuo on, että Suomen normaali ruuantuotanto on puhtaampaa kuin luomu muualla maailmaa. Ihan tutkitusti. Siksi en näe syytä täällä Suomessa ostaa tätä, sillä se onko kumpi loppujen lopuksi parempi valinta riippuu ihan tuotekategoriasta. Esimerkiksi kotimaisen luomuhunajan mehiläisiä ruokitaan Etelä- Afrikkalaisella sokerilla, kun taas normaalin tuotantotavan mehiläisiä sokerilla, joka tulee pääasiassa tietyltä ja samalta alueelta Etelä-Suomesta. Että sana luomu ei automaattisesti tarkoita parempaa valintaa täällä. Ja kyllä Suomessa ruoka on todella edullista, etenkin ihan peruselintarvikkeet, joilla pääsee jo hyvin pitkälle.

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *